Bulaşık makinesi AL5, C1, F1, i10 veya i11 hata mesajını görüntülüyor, bir defa bip sesi çıkarıyor veya uyarı ışığı bir defa yanıp sönüyor

Son güncelleme zamanı 28.11.2019 10:02

Sorun:

  • Bulaşık makinesi AL5, C1, F1, i10 veya i11 hata mesajını görüntülüyor, bir defa bip sesi çıkarıyor veya uyarı ışığı bir defa yanıp sönüyor. Su girişinde bir sorun olduğunu belirtir.

İlgili olanlar:

  • Bağımsız bulaşık makinesi
  • Entegre bulaşık makinesi

Çözüm:

1. Su tedariğini kontrol edin  

Örneğin bir musluk açarak, evinizdeki su tedariğini kontrol edin. Su akmıyorsa, bilgi için su tedarikçinize danışın.  

2. Bulaşık makinenize bağlı musluğun tamamen açık olup olmadığını kontrol edin  

Su girişi musluğu kapalıysa, bulaşık makinesinin gücünü kesin ve su girişi musluğunu tamamen açın. Bulaşık makinesini tekrar açın ve bir program seçin. Bulaşık makinesini çalıştırmak için, başlat tuşuna basın.  

3. Suya ihtiyaç duyan birden fazla cihaz kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin  

Birden fazla cihaz çalışıyor ve su kullanıyorsa, bu durum bulaşık makineniz için basıncın çok düşük olmasına neden olabilir. Bulaşık makinesini, suya ihtiyaç duyan başka hiçbir cihaz çalışmıyorken kullanmayı deneyin.  

4. Su girişi basıncını kontrol edin  

Tek bir musluktan 10 litrelik bir kovayı 1 dakikada veya 5 litrelik bir kovayı 30 saniyede suyla doldurabilip dolduramadığınızı kontrol edin. Eğer dolduramıyorsanız, su basıncı bulaşık makinesini çalıştırmak için çok düşüktür ve su tedarikçinize danışmanız gereklidir.  

5. Giriş hortumunda bükülme veya eğilme olup olmadığını kontrol edin  

Giriş hortumu bükülmüş, eğilmiş veya hasar görmüşse, bulaşık makinesini derhal prizden çekin ve su tedariğini kapatın. Hortum hasar görmüşse, cihaz bir yetkili servis tarafından incelenmeli ve onarılmalıdır.  

6. Giriş hortumundaki filtrenin tıkalı olup olmadığını kontrol edin  

Giriş hortumu filtresi, musluğun/vananın yanındaki konektörde bulunur. Giriş hortumunu çıkarmadan önce musluğu kapatın. Giriş filtresi temiz ve kireç birikintilerinden arındırılmış olmalıdır, filtrenin çıkarılması ve temizlenmesi ile ilgili ayrıntılı talimatlar için kullanım kılavuzuna bakın. Filtreyi temizledikten ve giriş hortumuna tekrar taktıktan sonra hortumu bağlayın, bir program seçin ve çalıştırın.  

7. Tahliye sistemini kontrol edin  

Aşağıdakilerin olup olmadığını kontrol edin:

  • Filtreler temiz. Temizleme ve bakım hakkında bilgileri kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. Kullanım kılavuzunu buradan indirebilirsiniz.
  • Çıkış borusu, zeminin üzerinde doğru yükseklikte bulunuyor. Kullanım kılavuzunuzda veya cihazınızla birlikte verilen ayrı kurulum broşüründe yer alan kurulum talimatlarına bakın.  

8. Körleme tapasının lavabo tahliyesinden çıkarılıp çıkarılmadığını kontrol edin. (Bulaşık makinesi yakın zamanda kurulmuş veya taşınmışsa).  

Körleme tapası emmeli sifondan çıkarılmalıdır. Tahliye hortumunun emmeli sifona bağlı olduğu girişi açın, körleme tapasını çıkarın ve emmeli sifon girişini tekrar bağlayın.  

9. Yetkili Servis Merkezi ile irtibata geçin  Yukarıdaki öneriler ile sorun çözülemediyse bir yetkili servis ziyaretini talep etmenizi öneririz.    

NOT: Soruna bağlı olarak, garanti süresi içinde olsanız dahi yetkili servisin yapacağı servis ziyareti için sizden ücret alınabilir. 

Bildirilen hata kodunu not edin ve bir yetkili servis talep ederken bu kodu da belirtin. Bu sorununuzu çözmeyecek ancak yetkili servis, sorunun nedenini belirlemesine yardımcı olacaktır.    

Uyarı: Sorun tamamen çözülene kadar ürünü kullanmamanızı öneririz. Ürünü prizden çekin ve tekrar takmanız halinde sorun çıkmayacağından emin olana kadar prize geri takmayın.
 

Bir Servis Talebi Oluşturun
Bir Servis Talebi Oluşturun

Uzman Electrolux teknisyenleri tarafından sabit fiyat onarımı sunduğumuz bir bölgedesiniz. Ürününüzü inceleyecek, sorununuzu xx TL ücret karşılığında, gerekli yedek parçalar da dahil, çözeceğiz.