Sogutucu nasıl besin koyarak saklamalıyım ?

Son güncelleme zamanı 29.09.2020 08:53

Problem

Sogutucu  nasıl besin koyarak saklamalıyım ?

Geçerli olduğu ürünler

  • Buzdolabı
  • Sogutucu

Çözüm

1 - Besinlerin ağzı açık olarak besin konulmamalıdır.

Ağzı açık bırakılan besinler , iç kısımda koku oluşmasını ve sogutucu bölgesinde aşırı karlanma oluşmasına neden olur. Bu durumların oluşmaması için besinleri ağızları kapalı olarak saklanmalıdır.

2 - Hava akışını engelleyeçek şekilde yerleşim yapılmamalıdır.

Raflar arasında hava dolaşımını engelleyeçek şekilde besin yerleşim yapılması gerekir.İç bölgede hava akışı oluşmaması durumunda besinlerin yeterince sogukluk alamaz.Besin sogumaması durumunda besinlerin çok kısa zamanda bozulmasına neden olur.

3 - Buzdolabında hangi besin hangi rafta konumunda olmalı?

En üst kata et, balık, tavuk; ikinci rafa peynir, süt, yoğurt; daha aşağıda yemekler, en alta da sebzeleri koymak gerekiyor.

4 - Sebzeler poşetinden çıkarılmalı.

 Çoğumuz sebzeleri poşetleriyle buzdolabına koymayı tercih edilir. Oysa poşetten sebzeye sürekli bir plastik geçişi olduğundan, sebzeyi poşetinden boşaltıp buzdolabına yerleştirmemiz gerekiyor.

5 - Pişmiş ve çiğ et birbirine yakın olmamalı 

Buzdolabında pişmiş ve pişmemiş etlerin birbiriyle temas etmemesi gerekir. Çünkü çiğ et çabuk bakteri üretir ve piştiğinde bakteriler ortadan kalkar. Ancak onu çiğken diğer besinlerle aynı yere koyarsak, bakterileri diğer besine bulaştırmış oluruz.

6 - Yumurta kutusunda saklanmalı

Yumurtanın hem kendisi hem de kabuğu çok ciddi bakteri taşıdığından yumurtayı aldığımız kutunun içerisinde muhafaza etmeliyiz. Yani yumurtaları buzdolabının içindeki yumurta raflarına dizmek yanlış! “Çünkü yanına konulmuş herhangi bir besin, örneğin yarım limon varsa, bakterilerin çapraz geçiş ile taşınmasına sebep olur” . Bir de yumurtaya dokunduktan ve kırdıktan sonra da ellerimizi sabunlu su ile dezenfekte etmemiz gerekiyor. 

7 - Buzluktaki yiyecekler nasıl çözdürülmeli?

Muhafaza edilen yiyecekleri doğru şekilde çözdürmek çok önemli. Buzluktan çıkan yiyecekler kesinlikle kalorifer üstünde, oda sıcaklığında çözülmemelidir. Öncelikle buzdolabında alt raflarda, su sızdırmayacak uygun kaplar içinde buzlarının çözülmesini sağlamalıyız. Acelemiz olduğu durumlarda ise soğuk su altında çözdürebiliriz.

 8 - Dondurma ve yoğurt kaplarını saklama kabı olarak kullanmamalıdır!

Unutmayın, plastik kaplar her zaman en sağlıksız olandır. Üstelik dondurma ve yoğurdun üzerindeki son kullanma tarihi, aynı zamanda kabın da son kullanma tarihidir. Bu tarihi geçirirseniz kabın içine koyduğunuz yiyecek ve içeceklere plastik geçişi olur. İşte bu nedenle mümkün olduğunca cam kavanoz kullanmalısınız.

9 - Süt kendi kutusunda saklanmalı

 “Sadece süt için cam önermez’’. Çünkü süt çok ciddi B2 vitamini kaynağıdır. Güneş ışığı aldığında bu vitamin kaybolur. O yüzden ışığı geçirmeyecek kaplarda saklanması gerekir. Kendi kutusunda buzdolabında saklanabilir.”

10 - En sağlıklısı cam kaplar…

Buzdolabında veya dışarıda yiyecekleri saklamak için en sağlıklı malzeme cam. Yiyeceklerinizi mümkün olduğunca cam kaplarda saklanmalıdır. Yiyecek saklamak için alüminyum ve teflon kapları ise hiç kullanmaması gereklidir.

Bir Servis Talebi Oluşturun
Bir Servis Talebi Oluşturun

Uzman Electrolux teknisyenleri tarafından sabit fiyat onarımı sunduğumuz bir bölgedesiniz. Ürününüzü inceleyecek, sorununuzu xx TL ücret karşılığında, gerekli yedek parçalar da dahil, çözeceğiz.